top of page

El Dokuma Halı Yıkama

El dokuma halı yıkama da halılar diğer makina halıları gibi yıkanmaz, çünkü el dokuma halıların yapıları çok özel ve hassastır. Binlerce yıllık tarihe dayanan el dokuma halı yıkama teknikleri kullanılarak, tamamen doğal ve profesyonel bir yıkama gerektirir.

El dokuma halılar yıkama da, bilinenlerin aksine “Su kullanılmaz” çünkü bu hassas halı türü suyla teması halinde kullanılan boya beklenmedik şekilde çok basit çözülebilir.

Havalandırmak için veya tozunu almak için kesinlikle silkelenmemesi önemlidir. Yapıları gereği esnemeye başlı deformasyonlar ortaya çıkabilir.

Halıyı uzun ömürlü kullanabilmek için nemli ortamlardan kaçınmak gerekir. Sık sık havalandırmak halının ömrünü uzatacak etkenlerden biridir. Havalandırma işleminde daha önce bahsettiğimiz gibi silkelemekten kaçınmak önemlidir. Yapısı bozulmayacak şekilde önce ön yüzünü, sonra diğer yüzünü orta sıcaklıkta güneşli bir havada sererek havalandırılabilir.

El dokuma halı yıkama işlem esnasında halı saçaklarının beyazlatılması için kesinlikle çamaşır suyu vb. zararlı kimyasallar kullanılmaz.  Saçaklar tarakla taranmaz, bu sadece saçakların deforme olmasına yada kopmasına sebep olur.

El dokuma halılar kesinlikle kuru temizleme işlemine tabi tutulmamalı. Kuru temizleme işlemi kesin olarak el dokuma halıları bozacaktır.

bottom of page